wtorek, 15 października 2013

"Dziewięć Żyć Chloe King" Liz Braswell

Po tą książkę  sięgnęłam przez czysty przypadek. Czytałam niedawno Angelfall tego samego wydawnictwa i myślałam, że ta będzie podobna. Niestety ubolewam nad tym, ale to nie jest pozycja dla mnie. Przyczyna jest bardzo prosta, aczkolwiek ciężko mi się do niej przyznać. Skierowana jest ona do znacznie młodszych ode mnie osób, szczególnie nastolatek. Poza całkiem  fajną historią, nie znalazłam dla siebie nic. 

Moje szesnaste urodziny już dawno minęły. Wtedy patrzyłam na świat zupełnie inaczej. Aczkolwiek, nie byłam tak otwarta jak główna bohaterka, ale zdecydowanie zależało mi na zabawie i chłopakach rzecz jasna :-). Wtedy, ta książka byłaby dla mnie stworzona. Niestety musiałam zadowolić się tylko filmem o kobiecie kot z Halle Berry, który swoją drogą ma wiele wspólnych wątków.  

Przede wszystkim tematyka, w przypadku obu pozycji dziewczyna posiada zdolności kota. Co prawda inaczej je nabywa, ale skutek jest ten sam. Nie będę wam jednak ich porównywać, gdyż film powstał przeszło dziewięć lat temu i w telewizji puszczany był już kilkanaście razy, więc większość z was się na niego natknęła. 

A wracając do książki, to uważam, że całkiem fajnie jest napisana. Krótkie rozdziały i prosty, plastyczny język, sprawiają, że strony lecą jedna za drugą. Poza tym całkiem fajnie jest stopniowane napięcie. Po przeczytaniu pierwszego tomu nawet ja miałam więcej pytań niż odpowiedzi. To tylko kilka takich główniejszych spostrzeżeń, które nasuwają mi się na gorąco po przeczytaniu. 

I choć tematycznie nie jest ona skierowana do mnie, chyba będę musiała zapoznać się z drugim tomem jej przygód. Zastanawiam się jak ma się serial, który powstał na podstawie tej książki. Muszę znaleźć jeden przynajmniej odcinek i porównać. Zazwyczaj to książka wypada lepiej, ale może tym razem będzie odwrotnie. 

Przeszkadzała mi w książce tylko jedna rzecz. Zdecydowanie jako osoba dojrzalsza nie popieram propagowania palenia papierosów, które pojawiło się u głównych bohaterów. Też byłam młoda i też popalałam, ale wiedziałam, że robię źle. Tu natomiast nie ma żadnego negowania takich czynów. Tu jest po prostu stwierdzenie faktu oczywistego, a przecież większość czytelników stara się utożsamiać z bohaterami. A jej odbiorcy, to w większości młodzież, która jest w takim wieku najbardziej podatnym na wpływy. Fajnie, że nie ma wulgarnego słownictwa, ale te papierosy mnie jakoś raziły.

Plusem jest na pewno okładka tej książki, natomiast zupełnie nie rozumiem, dlaczego pierwszy tom nosi tytuł Upadła, ale pewnie będzie to wyjaśnione w kolejnym tomie.

Gdybym przeczytała ją kilka lat temu dałabym jej mocne osiem punktów, natomiast tylko ze względu na wiek daję jej siedem. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz