środa, 2 lipca 2014

"Sztuka Uwodzenia" Samantha Young

Dziś do zaprezentowania mam nowość wydawniczą, która ukazała się niespełna kilka tygodni temu. To trzecia część tej autorki, która podobnie jak poprzednie urzekła mnie od pierwszych kilkudziesięciu kartek. Chyba będę musiała zacząć kupować w ciemno jej pozycje. Naprawdę warto. Ale najpierw sprawy techniczne...

Z racji wykonywanego zawodu dużą uwagę przywiązuję do wykonania książki. I tej publikacji niczego zarzucić nie mogę. Przede wszystkim oprawa twarda nadaje książce dodatkowej efektywności i elegancji, a spulchniony papier na środki sprawia, że jest ona leciutka. Cena rynkowa nie odbiega od książek konkurencji a przecież z praktycznego punktu widzenia jest ona znacznie droższa w produkcji niż książki w oprawie miękkiej. Ale największy plus należy się i tak za projekt okładki. Według mnie jest intrygująca, przyciąga uwagę i wyostrza wyobraźnię. Świetne zdjęcie, które rzuca się w oczy i pozostaje w pamięci. Z tej serii trzech książek ta okładka jest najładniejsza. A podsumowując ten wątek techniczny, książki tej autorki  świetnie prezentują się na mojej półce w domu.

W przypadku treści, to tak naprawdę choć bym chciała, zarzucić jej nic nie mogę. Mimo że główny wątek tematyczny dotyczy dwójki bohaterów, których łączy seks, to nie jest to tylko pozycja jednotematyczna. To powieść, w której autorka porusza problem wiary w siebie. Główna bohaterka w okresie dojrzewania opiekowała się umierającą matką, czego skutkiem było wyłączenie się z życia towarzyskiego. Nie chodziła na randki, nie spotykała się ze znajomymi, a pierwsze doświadczenia seksualne zdobyła z pijanym kolegą. Jeżeli dołączymy do tego lekką nadwagę otrzymamy obraz kobiety, która w towarzystwie mężczyzn nie czuje się pewna siebie i swego wyglądu. Stworzyła powłokę ochronną, prod którą ukrywa się przed przyjaciółmi i rodziną, próbując samej zmierzyć się ze swymi demonami.

Podobnie jest w przypadku Nata, z zewnątrz przystojniak, który wyrywa laski w każdym barze. Wszystkie są tylko przygodnymi dziewczynami, które pozwalają mu rozładować napięcie. Nawet jego najbliższych przyjaciół drażni jego stosunek do innych kobiet. Nie wiedzą, że on także walczy ze swymi demonami z przeszłości. Jego szkolna miłość zmarła na raka, a on obwinia się o jej śmierć. Złożył obietnicę umierającej dziewczynie i stara się jej dotrzymać słowa. Cierpi w ukryciu.

Tych dwoje dobrze czuje się w swym towarzystwie, tylko oni znają swoje największe demony. Ale przez blisko rok stali się dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. I tu dochodzimy do problemu z którym boryka się wielu psychologów i badaczy. Czy możliwa jest przyjaźń między dwoma osobami odmiennej płci? Autorka poruszyła aspekt na który jednoznacznie odpowiedzieć nie można. Kiedyś mi się wydawało że tak, ale z perspektywy lat i przede wszystkim doświadczenia, chyba do końca nie jestem przekonana. Gdzieś w głębi siebie lokujemy dla tej drugiej osoby uczucia nie zawsze tylko przyjacielskie. Pytanie tylko czy chcemy poświęcić przyjaźń i zaryzykować odsłonę, wiedząc że mogą one nie zostać przyjęte. Tak jest w wielu przypadkach.

A co się dzieje w przypadku gdy przyjacielskie stosunki poszerzymy nagle o doświadczenia intymne. W imię przyjaźni oczywiście. Tylko czy gdzieś po drodze nie pogubimy się w wzajemnych pragnieniach i potrzebach? Czy jeżeli coś nie wyjdzie uda nam się odzyskać dotychczasową przyjaźń i stosunki nas łączące? Nasi bohaterzy idą dalej, połączyli przyjaźń i seks, a jak to im wyjdzie i z jakim skutkiem będziecie musieli sami przeczytać.

Na pewno nie jest to pozycja tylko o seksie. Porusza gdzieś głębsze aspekty naszej społeczności. Cała historia opowiedziana w dość zabawny momentami i jak potrzeba we wzruszający sposób, sprawia że strony lecą nam jedna za drugą. Świetny język i styl autorki jest dodatkowym bonusem. Jeżeli ktoś, podobnie jak ja czytał poprzednie części, wie już czego może się spodziewać. Mnie osobiście bardziej ujęła część druga. Ale nie umniejszając wartości każda w sobie coś ma. Nie przedłużając swych wywodów poniżej lista podobnych pozycji i miłej lektury życzę.

1. P O L E C A N E K O B I E T O M : WBREW ZASADOM Samantha Young
2. P O L E C A N E K O B I E T O M : NIECZYSTA Megan Hart
3. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Piekło Gabriela" Sylvain Reynard
4. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Wszystkie odcienie pożądania" Samantha Young:
5. P O L E C A N E K O B I E T O M : Pokuta Gabriela" Sylvain Reynards
6.  P O L E C A N E K O B I E T O M : OSTATNIA SZANSA Samantha Young
7.  P O L E C A N E K O B I E T O M : Samantha Young "Cofnąć czas"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz