poniedziałek, 11 listopada 2013

"Na Każde Jego Żądanie. O Dwa Słowa Za Dużo" Sara Fawkes

Ta książka była dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem. Pochłonęłam ją w iście rekordowym tempie. Dlaczego? Trzymała w napięciu i zaskakiwała do samego końca. Podchodziłam do niej tym bardziej sceptycznie, ponieważ przeczytałam pierwszą część tej serii, która w żaden sposób mnie nie urzekła. Była tak strasznie podobna do "Pięćdziesięciu twarzy Greya", że aż mdliło. A tu takie zaskoczenie. Rzadko się zdarza, aby druga część była lepsza od swej poprzedniczki, ale tej zdecydowanie się udało. I muszę przyznać, że lubię takie zaskoczenie, a jeszcze bardziej takie pozycje w literaturze. Zupełnie nie żałuje, że po nią sięgnęłam.

Po pierwsze już gołym okiem widać, że okładka jest bardziej ciekawa od swej poprzedniczki. Ten sam odcień, podobne odwołanie do Greya, a jednak, przynajmniej do mnie bardziej przemawia ta. Po drugie, o ile pierwsza część miała kiepską fabułę i mało ciekawą akcję, to ta jest nimi naszpikowana od samego początku do końca. Ciągłe zwroty akcji, zmiany miejsc przez naszych bohaterów utrzymywały dynamikę do ostatniej stronicy. Warto było czekać tak długo na drugą część.

W pierwszej części wiele zastrzeżeń miałam również do bohaterów, którzy byli mało plastyczni. Tutaj tych bohaterów nie ma. To tak jakby ktoś ich podmienił i na ich miejsce postawił nowych, ciekawych i bardzo realnych. Bo tak na przykład Jeremiah, oczywiście nadal jest miliarderem, ale uczy się wyrażać również swe uczucia. Potrafi pojechać z grubej rury w rozmowie, ale o dziwo uczy się także mówić przepraszam. W tej części musi oddać całą kontrolę osobom trzecim, a jest to jego bezwzględna pięta achillesowa. To zupełne przeciwieństwo Jeremiaha z części pierwszej.

Podobnie sytuacja przedstawia się w stosunku do Lucy, która wychodząc z domu miliardera w prezencie dostała odwagę i przede wszystkim rozum. Oczywiście nie jest obecnie ideałem, ale też nie jest tak strasznie płytka jak w poprzedniczce. Nadal popełnia błędy, ale te jestem już w stanie tolerować. No może nie wszystkie... Jeszcze gdzieniegdzie można znaleźć momenty jej głupoty, ale nie są one tak rażące i zdecydowanie jest więcej elementów na plus. 

Trzecią ważną postacią, o której warto wspomnieć jest Lucas. W pierwszej części opisywany był jako marnotrawny brat Jeremiego i grał tylko jako dopełnienie historii. Tu, jako przemytnik broni jest zdecydowanie moim ulubieńcem. Jego postać jest bogatsza, pełniejsza i realistyczna, a przy okazji najbardziej zaskakująca. To czarny koń tej serii. To taki niegrzeczny chłopiec, który jak się okaże nie będzie tym, za kogo go do tej pory braliśmy.

Poza tymi trzema najważniejszymi postaciami znajdziemy tu jeszcze kilka postaci drugoplanowych, równie ciekawych. Stanowić one będą dopełnienie całej historii i w szczególności losów naszych bohaterów. A jeżeli o bohaterach mowa to tylko dwa zdania o fabule. Już wspomniałam wyżej że zaskakiwała i trzymała w napięciu. Poza tym naszpikowana była akacją do samego końca. Elementy romansu i dramatu także się znajdą, w końcu to gatunek literatury erotycznej. Ale zdecydowanie sceny erotyczne stanowić będą tylko uzupełnienie a główny nacisk położony będzie na akcję.

W kilku miejscach znalazłam błędy stylistyczne, ale pretensje można mieć już tylko do wydawnictwa, które puściło egzemplarz do druku z literówkami. Źle to świadczy o jego podejściu do czytelnika. Niedopowiedzeniem była także ilość części. Według mnie ta jest ostatnia, ponieważ kończy się epilogiem. A do tej pory słyszałam o trzech. Ciekawa jestem, gdyż ewidentnie brakuje mi zakończenia dotyczącego postaci Lucasa.

Nie chcę wam w żaden sposób zdradzić treści, gdyż gorąco zachęcam abyście przeczytały tą część. Zupełnie nie musicie się obawiać, że w jakimś stopniu powieli się historia Christiana Greya. Cieszę się bardzo że autorka wzięła sobie z poprzedniej części krytykę czytelników do serca, nie poddała się, tylko poprawiła i napisała naprawdę fajną dalszą część. Dla mnie to pozycja na ósemkę na skali dziesięciopunktowej. I na prawdę nie bójcie się i zajrzyjcie do środka.

Podobne pozycje;
1. http://polecanekobietom.blogspot.com/2012/11/sara-fawkes-na-kazde-jego-zadanie.html
2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Uwolnj mnie" Julie Kenner
3.  Sylvia Day "Dotyk Crossa"
4.  P O L E C A N E K O B I E T O M : "Gdybym była Tobą" Lisa Renee Jones

10 komentarzy:

 1. Nigdzie nie mogę znaleźć tej książki możesz mi pomóc?:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie za bardzo wiem jak? W formie elektronicznej jej nie posiadam, tylko w papierowej, a zakupionych książek nie odsprzedaję ani nie oddaje. Mogę pomoc tym, że jest w Empiku.

  OdpowiedzUsuń
 3. to wiadomo jak z trzecią częścią ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie pochłonęłam obie i niby się historia skończyła, ale jednak nie całkiem... Też jestem zainteresowana trzecią częścią, wiadomo coś???

   Usuń
  2. The AHW series is going to be three books, with either a four book or an offshoot series planned for the future. Saying exactly what that will be would be spoilers, plus the whole deal is still in too early a phase to be certain. I haven’t finished the stories, and have a long way to go before I’m finished torturing my characters. ;) There are so many stories clogging my head, desperate to be written, but I’m committed to this world and its characters; it’s my main objective to get it finished and out to you.

   Usuń
 4. niestety nic nie wiadomo na razie. :-(

  OdpowiedzUsuń
 5. Ktora czesc 1 a ktora2.bo chce kupic a nie wiem jaka jest 1.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na każde jego żądanie to część 1
  Na każde jego żądanie. O dwa słowa za dużo, to druga część

  OdpowiedzUsuń
 7. jest czesc 3 i 4 nieststety tylko po angielsku, nie ma tlumaczenia ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o jaka szkoda, chętnie bym przeczytała

   Usuń