sobota, 9 listopada 2013

P. C. Cast "Powrót bogini tom I i II

Kolejna część przygód bogini Shannon. Poniżej opisuję od razu dwa tomy, gdyż w żaden sposób nie ma ich jak podzielić, a w gruncie rzeczy opowiadają o tym samym. Podobnie było z "Wybranką bogów", która podzielona była również na dwie pozycje. Co prawda zabiegu tego, w żaden sposób nie rozumiem, gdyż stanowią one jedną całość. Przypuszczam, że to zabieg typowo marketingowy, a konkretniej finansowy, gdyż każda z dwóch części ukazała się w  tym samym czasie.

Jeżeli ktoś lubi fantastykę, w połączeniu z magią i nadprzyrodzonymi mocami z dużą dawką romansu, to ta pozycja jest przeznaczona specjalnie dla niego. Mnie osobiście urzekł świat Parthalonu przedstawiony przez autorkę. Aczkolwiek lekko skłaniałabym się ku "Wybrance bogów", która była bardziej zaskakująca i intrygująca. W "Powrocie.." jest już troszkę inaczej. Pierwsza część zupełnie mnie nie zaskoczyła. Spowodowane to było w głównej mierze faktem, iż autorka przypominała wydarzenia z poprzedniej serii. Ciekawe to mogło być, dla osoby która nie czytała "Wybranki...", natomiast dla osoby takiej jak ja, która przebrnęła przez dwa wcześniejsze tomy, te przypominania i powroty były po prostu nudne i nużące. Dłużyły się strasznie, i nie obronił tego nawet cięty język naszej głównej bohaterki.

Dopiero druga część pozwoliła wrócić to tempa i akcji, do jakiej zostaliśmy przyzwyczajeni wcześniej. Lekkość pióra autorki i dość swobodny ton wypowiedzi bohaterów sprawił że znów czytało się ją szybko i przyjemnie. Nie było już rozwlekania i powrotu do przeszłości. Udało nam się poznać nawet kilku bohaterów bardziej szczegółowo. Dużym zaskoczeniem  na przykład było poznanie przeszłości samej Rhiannon i sytuacji, która ukształtowała ją w określony sposób. W pewnych momentach czytelnik potrafi nawet zrozumieć jej zachowanie i zły charakter. A to jest dość zaskakująca nowina, gdyż do tej pory nie było przedstawione nic pozytywnego w stosunku do jej osoby. 

Wielu bohaterów nowych się nie pojawiło, w większości to postacie, które poznaliśmy w poprzednich tomach. Plusem, jest jednak to, iż każda z nich zawiera jakieś magiczne predyspozycje, które sprawiają, że całość jest iście bajkowa. Dopełnieniem jest oczywiście fabuła z elementami mitologicznymi i indiańskimi legendami. Wszystko  to sprawia, że to fajnie wykreowany świat fantastyczny.

Minusem może nie do końca, ale pewnym niedociągnięciem była nasza główna bohaterka. W szczególności jej sposób wyrażania się, który zupełnie nie pasował do czterdziestoletniej nauczycielki. O ile w poprzednich tomach lubiłam tę lekkość i swobodę, tak tu mnie trochę ona drażniła. Sprawiała, że Shannon odbierałam momentami jako głupiutką nastolatkę z burzą rudych loków.

Trochę zaskakujące dla mnie były obrzędy odprawiane przez Rhiannon. Strasznie brutalne i odpychające, które automatycznie spowodowały, że odbiorcami tej części zdecydowanie powinny być osoby pełnoletnie. Momenty te w pewien sposób zakłóciły mój całościowy odbiór tej pozycji, ale nie na tyle by jej wam nie polecić. Ja osobiście lubię takie bajki, więc dla mnie jest jak najbardziej okej i zdecydowanie sięgnę po kolejne tomy. Jednak nie jest to pozycja dla wszystkich, więc proponuje rozważnie po nią sięgać. Ten młodzieżowy styl pisania autorki trzeba polubić, bo czytelnikowi który nie przepada za taką swobodą będzie ewidentnie raził i zakłócał odbiór fabuły.

Jeżeli miałabym ją ocenić to części pierwszej dałabym pięć punktów, części drugiej siedem, czyli średnia dla tej serii to dobra szóstka. Życzę wam miłego spotkania z postaciami z Parthalonu. Obecnie na długie jesienne wieczory ta pozycja jest jak znalazł. Poniżej umieszczę jeszcze linki z podobnymi pozycjami, jak kogoś zainteresuje ta:

1. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Karmazynowa korona" Cinda Williams Chima ( seria Siedmiu Królestw)
2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "L E G E N D A " Nora Roberts
3. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Wyspa trzech sióstr" Nora Roberts
4. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Czarodziejskie więzy" Nora RobertsBrak komentarzy:

Prześlij komentarz