sobota, 5 marca 2016

"Zapach ciemności" C.J. Roberts

Po przeczytaniu pierwszej części bez najmniejszego ociągania wzięłam się za drugą. I mimo wszystko, że objętościowo jest prawie dwa razy grubsza bardzo szybko udało mi się ją pochłonąć. Ten mroczny świat wciąga, a bohaterowie trzymają w napięciu. Porusza, wstrząsa, osacza i przygnębia chyba jeszcze bardziej niż część pierwsza "Dotyk ciemności", ale nie sposób jej odłożyć na bok. Nie sposób też przejść obok obojętnie lub czytać bez zaangażowania emocjonalnego.

Muszę przyznać że podobała mi się kreacja głównego bohatera i sposób w jaki ukazane zostało jego ewoluowanie. Choć wzbudza on tak skrajne emocje od początku do końca. Jak sam się określa jest potworem i ciężko z tym stwierdzeniem się nie zgodzić. Gwałci, porywa, bije i niszczy kobiety zarówno fizycznie jak i psychicznie.  W tej części autorka zapoznaje nas z jego jakże smutną przeszłością. Pokazuje jaką drogę przeszedł od niewinnego dziecka do porywacza i ciemiężyciela.

"...potwory się nie rodzą, potwory ktoś stwarza..."

Ale czy to może być usprawiedliwieniem dla jego poczynań? Czy to w jakim społeczeństwie dorastaliśmy i jak zostaliśmy wychowani usprawiedliwia nas przed konsekwencjami swojego zachowania? Niestety każdy z nas dokonuje swoich własnych wyborów i sam jest za nie odpowiedzialny. Caleb do samego końca twierdził, że nie zasługuje zupełnie na miłość. I niezmiernie cieszę się że to nie ja muszę go osądzać. To co robił było naprawdę złe, ale z drugiej strony przecież każdy może się zmienić. To nie nam dane jest oceniać czyjeś czyny. Według mojej religii zostaniemy osądzeni po śmierci, a każdej osobie skorej do skruchy winni jesteśmy przebaczenie. 

W przypadku naszej głównej bohaterki to uważam, że każdy sam ma prawo wybierać tego w kim się zakocha, choć momentami wprost nie mogłam uwierzyć jak głęboko tkwią uczucia Olivii. Czy to normalne zakochać się w oprawcy? Niestety są na to udowodnione fakty, ale chyba nie życzę nikomu takiego traktowania. Niewątpliwie przeszła piekło i nie poddała się, a to też w dużej mierze świadczy o psychice człowieka.

Dla mnie cała ta sytuacja jest irracjonalna, niestety zdaję sobie sprawę, że gdzieś tam w świecie podobne sytuacje mają miejsce. Choć formalnie niewolnictwo zakazane jest we wszystkich krajach świata, to de facto praktykowane jest na szeroką skalę. Sprzedawane są nie tylko kobiety ale również dzieci. I tak naprawdę nie wiem, czy kiedykolwiek się to skończy.

Mimo że ciężka to strasznie podobała mi się ta opowieść. Od czasu do czasu dobrze przeczytać jest coś co zmusi nas do pobudzenia szarych komórek. Na pewno nie wszystkim przypadnie ona do gustu. Nie wszystkim się spodoba. Niektórzy po przeczytaniu będą czuli się zgorszeni. Dlatego też przypuszczam, że zwolenniczki klasycznego romansu się w niej nie odnajdą. Nie znajdą tutaj ani rycerza na białym koniu ani klasycznego przykładu miłości i tolerancji. Ale niektórym powinna się spodobać. Jest bardzo dobrze napisana, napięcie jest stopniowane a dodatkowo przeplatanie teraźniejszości z przeszłością wzbogaca i uatrakcyjnia czytanie. Podobnie zresztą i wprowadzony wątek agenta. Autorka w bardzo trafny sposób udowodniła nam, że nikt nie rodzi się z gruntu zły, lecz jego zachowanie kształtują ludzie go wychowujący oraz otoczenie. Poruszyła ona w książce kilka dość mocno kontrowersyjnych tematów i tym sposobem wywołała wiele tematów do dyskusji.

Mimo że nie popieram zachowania bohaterów daję tej książce mocnych osiem punktów. Zaskoczyła mnie i wywołała wiele skrajnych uczuć. Momentami miałam nawet ochotę krzyczeć na naszą główną bohaterkę, więc na pewno nie jest nijaka. Bez najmniejszych oporów sięgnę po część trzecią. Poniżej umieszczam link do poprzedniej części i kilka według mnie książek, które poruszają ważne tematy ówczesnego społeczeństwa. Do zobaczenia za niedługo...

1.  P O L E C A N E K O B I E T O M : "Dotyk ciemności" C.J. Roberts
2.  P O L E C A N E K O B I E T O M : "Czuły Punkt" Dominika Van Eijkelenborg
3.  P O L E C A N E K O B I E T O M : "Na krawędzi nigdy" J.A. Redmerski
4.  P O L E C A N E K O B I E T O M : "Wszystkie odcienie pożądania" Samantha Young
5.  P O L E C A N E K O B I E T O M : "Sztuka Uwodzenia" Samantha Young
6.  P O L E C A N E K O B I E T O M : NIECZYSTA Megan Hart

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz