niedziela, 29 listopada 2015

"Lepszy Świat" Marcus Sakey

Nie tak dawno zetknęłam się z pierwszą częścią przygód Nicka Coopera, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dlatego też bez najmniejszych oporów pokusiłam się o zamówienie kontynuacji, by sprawdzić jak potoczyły się losy nie tylko jego, ale i stworzonego przez autora świata. 

Pierwsza część kończy się, zostawiając wiele niedomówień. Na szczęście druga jest kontynuacją, więc nic nam nie ucieka. Nadal trwa napięta sytuacja między obdarzonymi a normalnymi, a nagranie udostępnione w części pierwszej przynosi tylko więcej szkody niż pożytku. Trzy miasta zostają odizolowane, bez jedzenia, wody i prądu, ludzie zostają pozostawieni samym sobie. Nie mogą liczyć na pomoc żadnej ze stron. Wcześniej jako agent DAR, a teraz jako bezpośredni doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych, Nick Cooper próbuje w dalszym ciągu ratować świat. Pytanie tylko czy warto?......

Podobnie jak w części pierwszej książka wypełniona jest akcją  i jej zwrotami. Trzyma w napięciu od samego początku do końca. Autor pokazuje nam dwie strony, w której żadna z nich nie jest ani dobra, ani zła. Podobnie jak decyzje które podejmują. Jedni oskarżają drugich i nikt nie czuje się pewnie w tym świecie. Skutkiem czego jest poświęcenie współbraci, by osiągnąć zamierzone cele...

Podoba mi się bardzo zabieg, który wprowadził autor, czyli wielo-podmiotowość. Dopuszczono nowe postacie do głosu, przez co całość nabrała głębszej treści, a my konkretne sytuacje mogliśmy śledzić z różnej perspektywy. Takie przedstawienie wydarzeń umożliwiło nam poznanie motywów działania różnych stron konfliktu, zarówno tych głównych, jak i postaci pobocznych.  Każdy z nich kierował się swoimi motywami i fajnie, że mogliśmy je po trochu poznać.

Wątek Nicka i Samanthy jest dość burzliwy i przez to zupełnie nieprzewidywalny. Byłam pewna, że w drugiej części się to uczucie rozwinie, natomiast czytelnik nadal prowadzony jest przez autora na granicy. Uczucie tych bohaterów jest tylko tłem do rozgrywających się wydarzeń, choć żywię głęboką nadzieję, że to się zmieni w części trzeciej, bo takowa na pewno powstanie. Zakończenie tej części przyniosło tak wiele niewyjaśnionych spraw, że niemożliwym jest, by nie powstała kontynuacja.

Mimo że ta część jest kontynuacją części pierwszej, to autor i tak w wielu miejscach przytacza poprzednie wydarzenia, dzięki czemu, ten kto nie czytał jedynki, nie powinien wiele stracić i nie pogubi się w dalszych wydarzeniach. Dla mnie, jako odpowiednika osoby która zapoznała się nie dawno z częścią pierwszą nie było to konieczne, ale nie raziło mnie to w oczy i zupełnie mi nie przeszkadzało.

Bardzo smutny obraz świata przedstawił autor. Niby to fikcja literacka, ale jak bardzo przypomina nam otaczające nas wydarzenia ówczesnego świata. Społeczeństwo na granicy wojny, człowiek w obliczu zagrożenia, jak wiele jest w stanie poświęcić człowieczeństwa by przetrwać. Jak nie wiele zaczyna wtedy znaczyć dobro, empatia i pomoc bliźniemu a przewagę biorą pierwotne instynkty przetrwania. Wierzę głęboką nadzieję, że nie będziemy zmuszeni obserwować podobnych sytuacji w realu.

Podobnie jak poprzednia część, tak i tak skierowana jest do szerszego grona odbiorców. Jeżeli ktoś lubi sensację, to jest to pozycja skierowana do niego. Nie ma znaczenia w jej odbiorze płeć czytelnika, podobnie zresztą też i wiek. Polecam zainteresowanym osobom sięgnięcie po nią. Dla mnie zasługuje ona na siedem mocnych punktów i już nie mogę się doczekać kolejnej części..

1. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Niebezpieczny Dar" Marcus Sakey
2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Piękne Kłamstwo" T. E. Sivec
3.  P O L E C A N E K O B I E T O M : "Gdyby nie Ty" Igrając z ogniem 2 T. E. Sivec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz