piątek, 1 stycznia 2016

"Łabędzi Śpiew. Księga II" Robert McCammon


Nie dawno czytałam pierwszą część tej serii i wywarła ona na mnie ogromne wrażenie Łabędzi Śpiew. Księga I . Bez jakiejkolwiek wątpliwości postanowiłam sięgnąć po drugą część, by przekonać się jak potoczyły się losy bohaterów i kto okazał się zwycięzcą w tej walce dobra ze złem.

Jak pisałam już w poprzedniej części jest to post apokaliptyczna wizja końca świata, przedstawiona z perspektywy kilku różnych postaci. Występują tutaj elementy baśniowe, które wzbogacają treść i niosą nadzieję. Dzięki nim te wszystkie dość mroczne opisy i momenty nie szokują nas tak bardzo. Dzięki nim tłumaczyć sobie możemy, że we wszystkim tym co się wydarzyło był jakiś nieznany nam większy cel.

Bo cała opowieść do kolorowych na pewno nie należy. Pełno w niej zbrodni, zabijania, krwi i niedoli. Nikt nie pomaga drugiej osobie. Wszyscy tylko liczą na siebie, a za okruszek żywności potrafią zabić drugiego człowieka. Spora część społeczeństwa chodzi z okropnymi maskami na twarzach, które dopiero na koniec nabierają sensu i ukazują prawdziwe oblicze człowieka. A nie każdy z nich może pochwalić się na koniec piękną twarzą. Tak jak żyjemy, taką i twarz później dostaniemy.

Historia która początek miała w części pierwszej tutaj jest kontynuowana aż do zakończenia. Te same osoby dalej podróżują po jałowej ziemi by znaleźć swój cel. Jedni szukają żywności, inni broni by tworzyć armię, a jeszcze innych prowadzi szklany pierścień ku przeznaczeniu. Ale niestety takich ludzi jest niewiele. Reszta wegetuje z dnia na dzień, czekając kresu swych dni. A na przykładzie tego jak pokazuje autor nadzieja i wiara góry podnosi.

W tej książce na pewno wiele osób znajdzie coś dla siebie. Jest wiele różnych postaci, które tworzą dość ciekawy krąg bohaterów. Jedni są dobrzy, innych charakter nie jest krystaliczny ale wszyscy oni stanowią ciekawą  grupę, bez której nie wyobrażam sobie tej książki. Znając same zło człowiek nie wie co to jest dobro i nie zdaje sobie sprawy jak żyć według jego założeń. Podobnie zresztą ta sama sytuacja odnosi się i do zła. Każdy z nas ma przynajmniej dwie drogi do wybrania w każdym momencie naszego życia. Nikt za nas tego nie zrobi, a którymi zasadami będzie się kierować przy wyborze to już inna sprawa.


Przez szereg nieszczęść, krzywd i niesprawiedliwości na jakie napotykamy się podczas czytania książka ta niesie mimo wszystko optymistyczne zakończenie, które pozostawia nam nadzieję. Nie ważne jak wielkie spustoszenie przyjdzie a przetrwa przynajmniej jedna osoba  która będzie miała siłę, wiarę i nadzieję to przetrwamy. Odnieść to należy do naszego codziennego życia, nie możemy się poddawać jeżeli nam na czymś zależy. Walczmy do końca, byśmy później nie mieli czego żałować.

Dla mnie cała seria zasługuje na osiem mocnych punktów. Obie części to ponad tysiąc stron ciekawego świata, które pochłoną nas bez reszty. Czytając wzbudza w nas szereg określonych emocji poprzez strach, śmierć, krzywdę na radości, nadziei, miłości i woli przetrwania kończąc. Nie chciałabym wam odbierać przyjemności spotkania z nią, więc życzę wam tylko miej lektury..

1. P O L E C A N E K O B I E T O M : ANGELFALL Susan Ee
P O L E C A N E K O B I E T O M : "ANGELFALL. Penryn i Świat PO" Susan EE
3. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Łabędzi Śpiew" Robert Mc Cammon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz