czwartek, 6 grudnia 2018

PIĘKNI, BOGACI, PERFIDNI Marta Ewa Mazurek/Giorgio Rayzecher

Książka którą wam dziś przedstawie należy do duetu polsko włoskiego, pani Mazurek i pana Rayzechera. Nie dane mi było wcześniej przeczytać żadnej książki wychodzącej spod jego lub jej pióra. Do końca nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, choć okładka wiele sugeruje. Oczywiście nie pomyliłam się i moje przypuszczenia okazały się słuszne. To typowa powieść obyczajowa z dedykacją dla wszystkich kobiet. Bez żadnych ograniczeń wiekowych i zawodowych. 

Zanim zacznę przynajmniej troszkę przybliżać wam treść kilka uwag po lekturze. Przede wszystkim nasuwa mi się trafny cytat z "Małego Księcia":"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu." Poza tym naszym obowiązkiem jest żyć prawdziwie, nie egzystować jak postacie z tej książki. Nie możemy żałować, że jest za późno i coś nam umknęło bezpowrotnie. Musimy być piękni duszą i umysłem, a bogatsi o nowe doświadczenia i bardziej świadomi. Uroda przemija, a pieniądze można stracić. Może są to i górnolotne myśli ale po lekturze jakże trafne.

Kolejny problem który poruszają autorzy to są granice mentalne między narodami i społecznościami obcokrajowców. Niby granice geograficzne dzięki Unii Europejskiej są otwarte dla większości, to w rzeczywistości nic się nie zmieniło i ludzie nadal żyją stereotypami. Doskonale to jest pokazane w książce na przykładzie takiego Tomka Dworaka. Jawi się on jako negatywna postać z którą ciężko się utożsamić.

Na pewno dzięki lekturze zwiedzicie wspaniałe miejsca i oczami wyobraźni zobaczyć będziecie mogli wspaniałe zabytki. Szczególnie we Włoszech i Francji. Autorzy dość skrupulatnie i z wszystkimi detalami opisali wiele takich miejsc przez co poczuć się będziecie mogli, jakbyście byli na miejscu.  Dodatkowym plusem jest wzbogacenie ich o wydarzenia i informacje historyczne przez co można odnieść wrażenie, że w niektórych momentach jest to dobrze przełożony przewodnik turystyczny.

A jeżeli chodzi o treść to główną bohaterką jest piękna, młoda polska dziennikarka, która przeprowadza wywiad z trzema obcokrajowcami zamieszkującymi Polskę. Karina jest inteligentna, błyskotliwa i ma to "coś", czym przykuwa uwagę mężczyzn. Podobnie było i w tym przypadku. Zwróciła uwagę dwóch Włochów i jednego Francuza, którzy postanowili bliżej poznać tę polską dziennikarkę. Na odwagę zdobywa się jako pierwszy ten najbardziej nieśmiały z ich grona, włoski Valerio.

Valerio wydaje się być nieśmiałym, statecznym mężczyzną, który nigdy nie zdradził żony, choć przez nią jest notorycznie okłamywany. Tkwi w małżeństwie w którym każdy ma do odegrania swą rolę i tak naprawdę takie życie mu odpowiada. Lubi mieć wszystko poukładane i stabilne. Zaproszenie Kariny na wieczorną imprezę jest dla niego nie małym wyzwaniem. Czy będzie w stanie wyjść z tego ochronnego klosza w którym tkwi i jak potoczy się jego przygoda? Dla zainteresowanych odsyłam do książki....

Drugim obcokrajowcem jest LUC, francuski hrabia. Choć wychowany w bogactwie to jednak nie zaznał miłości rodzinnej. Kobiety traktuje jak przenośny towar, choć od kilku lat żyje w związku z polską modelką. Arogancki, pewny siebie snob, któremu tylko zależy na pieniądzach. Nie liczy się z nikim a ludzi ma za nic. Tutaj jawi się jako tragiczna postać która przysporzy wielu osobom przykrości i cierpienia.

Trzecim obcokrajowcem jest Dorivill, Włoch po czterdziestce który kobiety zmienia jak rękawiczki. Gra rolę kobieciarza któremu na niczym i nikim nie zależy. Po złych doświadczeniach w młodości nie wierzy w miłość a teraźniejsze kobiety podświadomie każe za swą tragiczną przeszłość. Czy uda mu się jeszcze uwierzyć w miłość i pokochać kogoś tak naprawdę? Czy może nasza polska dziennikarka znajdzie miejsce dla niego w swoim sercu? Żeby się przekonać kogo wybierze, i czy znajdzie się w tej trójce choć jeden jej godny, będziecie musieli sami się przekonać zaglądając do treści.

Mi się ją naprawdę miło czytało. Choć muszę przyznać że ostatnie zdanie zakończenia zostawiło dużą furtkę niedopowiedzenia, które nie wiem zupełnie jak mam odebrać.

Dziękuje bardzo wydawnictwu Novae Res za możliwość przeczytania i poznania tych dość ekscentrycznych postaci. Życzę wam miłej lektury i do zobaczenia niedługo...

1. P O L E C A N E K O B I E T O M : "W samą porę" Katarzyna Busłowska
2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Letnie Przesilenie" Robyn Carr
3. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Smak szczęścia" Santa Montefiore
4. P O L E C A N E K O B I E T O M : Nora Roberts "Pokusa"
5. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Wszystkie chwyty dozwolone" Liz Fielding
P O L E C A N E K O B I E T O M : "Lato w Rzymie" Kate Hardy, Susanna Carr, Cathy Williams
7. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Spotkajmy się w Prowansji" Carole Mortimer, Catherine Spencer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz