piątek, 1 marca 2019

Czwarta Prawda Anna Singh

Dziś za sprawą poniższej książki przedstawie wam kawałeczek indyjskiego świata. Gdybyście zechcieli poznać go trochę dokładniej polecam zajrzenie do tej pozycji. Choć styl autorki w dziewięćdziesięciu procentach jest opisowy, to dzięki nim jesteśmy w stanie dokładnie sobie wyobrazić realia rządzące tamtym światem. Tyle tradycji, które tak bardzo się różnią od naszych, europejskich. Bieda i bogactwo które podobnie jak i w innych krajach ze sobą idą w parze. Przemoc i korupcja które w tamtym miejscu są na porządku dziennym. To wszystko sprawia, że ciężko ją odłożyć na bok i łatwo się przenieść na te brudne ulice indyjskiego świata. Opisy codziennego życia dodają tylko realności całej tej historii.


"Bogaci czują wstręt, mają dość. Są uwięzieni w pejzażu cudzej biedy - wszechobecnej, uporczywej. Ubóstwo źle wygląda, źle pachnie" http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,12608283,Wspolczesne_Indie__Na_obrzezach_brudu_i_glodu_rosna.html

Bohaterowie z którymi się w tej pozycji spotkamy to dwóch chłopców z indyjskiej wioski, Raju i Charan, wychowywani razem i wspólnie spędzający każdą wolną chwilę w dzieciństwie i okresie młodości. Dzielą się wszystkim do czasu, aż na swej drodze spotkają dziewczynę do której obaj zapałają uczuciem, a którą dzielić się nie będą mogli. Simran nie doczekawszy się zgody ojca na błogosławieństwo i ślub z Raju, pochopnie ucieka z nim  jak najdalej. W ucieczce pomaga im Charan, który staje się tym trzecim w ich związku. Niestety tak jak bardzo szybko uczucie Raju do wybranki wyparowało i stało się dla niego nużące, tak Charan coraz bardziej zatracał się w nieodwzajemnionej miłości do Simran. Uciekający Raju z ich domu zostawiał wolne pole dla Charana, który skrupulatnie to wykorzystywał.  Nie będę opisywała wam losów tej trójki, gdyż powinniście sami po nią sięgnąć, by przekonać się czy któremuś z tych mężczyzn pisane jest życie u boku tej indyjskiej piękności.

"Ludzie najubożsi i zwierzęta - uliczne psy, koty, szczury i kruki - mają tu w potocznym języku tę samą nazwę: 
  Więcej: http://podroze.gazeta.pl/podroz/1,114158,12608283,Wspolczesne_Indie__Na_obrzezach_brudu_i_glodu_rosna.html

Autorka poza wspomnianą wcześniej trójką bohaterów pierwszoplanowych poruszyła jeszcze kwestie rodziców, rodzeństwa i kuzynostwa, dość dokładnie je opisując. Dzięki nim dostajemy pogląd sytuacji całej grupy społecznej i możemy poznać ten fascynujący świat nie tylko od strony przyjaciół, ale także ich rodzin.

Trochę mętliku dostajemy poprzez fakt, że autorka w trakcie czytania przeskakuje czasowo do różnych sytuacji bohaterów z różnych okresów. Można się czasami pogubić, o ile nie będzie się dobrze skupionym na lekturze. Na szczęście narratorem całej historii jest Charan, więc przynajmniej tu nie ma żadnych komplikacji, choć muszę przyznać że momentami brakowało mi emocji i przemyśleń z perspektywy Raju lub Simran.

Największym zaskoczeniem całej tej historii był epilog, przez który musiałam zrewidować swojej osądy bohaterów. W trakcie czytania podejrzewałam tę wersję, ale później o niej zapomniałam i pogodziłam się z zaistniałą sytuacją. Ostatnie kartki zmusiły mnie jednak do spojrzenia na większość wydarzeń z innego punktu niż obrałam wcześniej. Ale żeby się o tym przekonać będziecie musieli sami do niej zajrzeć. Polecam wszystkim lubiącym orientalne klimaty i wirtualne wycieczki po różnych regionach świat. Autorka zaserwowała tutaj tak szczegółowe i plastyczne opisy że nie będziecie mieli zupełnie problemu z przeniesieniem się na indyjskie ulice. Ulice pełne biedy która przesuwa plany i  bezterminowo rozkłada je w czasie, zdusza w zarodku pragnienia czy marzenia bez szans na spełnienie. Jak płynna substancja w zależności od naczynia które wypełnia, może przybrać różne formy: rozczarowania, złoci lub frustracji.

Dziękuję bardzo wydawnictwu Novae Res  za możliwość przeczytania tej opisowo, przygodowo indyjskiej historii rodzinnej. Polecam jak chcecie się przenieść do innej kultury to książka zdecydowanie dla was.

1. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Moje życie w haremie" Jillian Lauren
2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Hinduska Miłość" Javier Moro
3. P O L E C A N E K O B I E T O M : CZAROWNICE Z PIRENEJÓW

4 komentarze:

 1. Myślę, że ta książka by mnie wciągnęła. Zapisuję sobie jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej czy mogę prosić o kontakt? Mam pytanie w sprawie recenzji :) (polindidiaries@gmail.com) będę bardzo wdzięczna :)

   Usuń
 2. Ciekawa propozycja, na pewno się na nią skuszę! Chętnie zakupię ją też do swojej biblioteki, bo widzę, że warto.

  OdpowiedzUsuń