środa, 14 listopada 2012

Megan Hart "Trzy oblicza pożądania"

Dość popularne w obecnym czasie stały się powieści erotyczne dla kobiet. Cieszę się że takowe powstają, gdyż dzięki nim stajemy się bardziej otwarte na aspekty związane z seksem i namiętnością. Coraz bardziej są to jednak pozycje kontrowersyjne, poruszające wątki, które w naszym kraju są tematem tabu. Do takich właśnie należy ta pozycja. Jestem przekonana że znajdzie ona tyle samo zwolenników, co przeciwników. Oby tylko pełnoletnich, gdyż zdecydowanie nie jest to książka dla młodzieży.

Zanim zapoznałam się z jej treścią, uwagę moją przykuła okładka, więc może od oprawy graficznej zacznę. Jabłko w połączeniu z tytułem nasunęło mi już pewne skojarzenia. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że jabłko stanowi symbol grzechu kobiety i mężczyzny. Także nie trzeba być geniuszem, by domyślić się, że książka będzie o seksie. Po zapoznaniu się z krótką prezentacją na tylnej okładce książka mnie zaintrygowała. A po przeczytaniu pierwszej strony, wiedziałam już że przeczytam ją do końca. Uwielbiam powieści w których treść przedstawia nam główna bohaterka. Dzięki temu mamy możliwość poznania jej myśli, emocji i uczuć. A tu ich na pewno nie zabraknie.

Skoro o narracji mówimy to przejdźmy do głównej bohaterki. Anna jest dwudziestodziewięcioletnią  szczęśliwą mężatką. Pochodzi z rodziny z problemami, w których to ojciec jest alkoholikiem, a najbliższe otoczenie toleruje jego nałóg. Jest akceptowana, ale niestety nie lubiana przez teściową, która na każdym kroku próbuje kierować jej życiem. Poznajemy Jamesa, jej męża. Niewątpliwe jest on kochającym małżonkiem, który tworzy z żoną szczęśliwą rodzinę. Ona uległa, on pewny siebie, dogadują się idealnie. Pewnego dnia w ich życie z butami wkracza dawny przyjaciel Jamesa- Alex. Na początku tylko do domu, niedługo potem wkracza do sypialni. Razem przeżywają niezapomniane wakacje swego życia.

 Autorka bardzo dobitnie i obrazowo opisuje zbliżenia między nimi. Nie doszukamy się tam ani krzty pruderii. Momentami niektóre sceny przerastały moją wyobraźnię, a na pewno nie zaliczam się do osób konserwatywnych. Ale z drugiej strony jak pisze sama autorka: "Nie należy wstydzić się fantazji seksualnych. Jeżeli wyobrażasz sobie, że jesteś w łóżku  z ulubioną gwiazdą filmową albo rockmanem i dzięki temu masz świetny orgazm, to kogo ranisz? Fantazje stają się problemem dopiero wtedy, gdy są jedynym sposobem osiągnięcia rozkoszy, a nie tylko jednym z wielu, który ją potęguje." Ile kobiet, już nie wspomnę o mężatkach myśli takimi kategoriami. Przypuszczam że bardzo nie wiele, a czy nie powinnyśmy być bardziej otwarte na nasze potrzeby. Życie jest krótkie, i to od nas samych zależy jak je przeżyjemy. Drugi raz powtórki z niego nie będziemy miały.

W ciągu całej lektury doświadczamy jak główna bohaterka na naszych oczach dojrzewa, nabiera dystansu do przeżyć z przeszłości, przekształca swoje priorytety. To nie tylko powieść o seksie i trójkącie małżeńskim. Ta opowieść jest kilku wątkowa. Natkniemy się w niej na problem alkoholizmu, z którym boryka się ojciec głównej bohaterki. Poruszony zostanie problem hazardu, w który uwikłał się mąż jednej z sióstr. Związki homoseksualne, które także wypłynął w trakcie czytania to tylko kilka głównych i kontrowersyjnych zagadnień ówczesnego społeczeństwa. A wszystko widziane i odbierane oczami naszej głównej bohaterki, a przedstawione w prosty, niewyszukany sposób.

Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie, spodziewałam się zupełnie innego obrotu spraw. Liczę na to że powstanie kolejna część. Zachęcam bardzo do zapoznania się z powyższą pozycją. Na pewno nie jest to poradnik z opisami scen łóżkowych. Jest to książka o poznaniu i zrozumieniu samego siebie, o trudnej miłości rodzinnej i małżeńskiej, o problemach dnia codziennego. O marzeniach, fantazjach, życiu i pożądaniu, któremu czasami pozwalamy dojść do głosu.  A wszystko przeplatane wieloma różnymi typami charakterów głównych i pobocznych postaci, które muszą uporać się ze swoimi problemami i by znaleźć miejsce we współczesnym świecie. To wszystko tworzy ciekawą powieść erotyczno - psychologiczną po którą warto sięgnąć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz