środa, 5 lutego 2020

A R T Y S T K A_Daniel Lachendro

"Ciało rzucone na łoże,

traci na oporze.."

Takim króciutkim cytatem wychwyconym z dzisiejszej książki postanowiłam was przywitać. Rozbawił mnie, więc podzieliłam się nim z wami.

Książka ta zwróciła moją uwagę okładką. Takie romantyczne, lekkie i urocze zdjęcie zapowiadało ckliwą historię. Nie uwierzycie, jak wielkie było moje zdziwienie po skonfrontowaniu mego założenia z faktyczną treścią. Dużo erotyki to jest na pewno jeden z elementów, którego tu nie zabraknie. Sceny te były dość mocno zaakcentowane i to nie w delikatny sposób. W wielu momentach zalatywało to dominacją i elementami BDSM, co trochę mi się gryzło z odbiorem. Do tego dość sugestywny język, którym operowali bohaterowie, nie pozostawiał pola wyobraźni.

Całość historii przedstawiona jest oczami głównego bohatera. Raul to młody mężczyzna, który nieustannie boryka się ze wspomnieniami nieszczęśliwego małżeństwa swych rodziców i przemocą wymierzoną przez jego ojca. Nie potrafi zaufać nikomu, nie wierzy w miłość i udane związki. Z przyjaciółką z sąsiedztwa łączy go przyjaźń z dodatkami. Choć podświadomie dzieli się z nią największymi tajemnicami, to stając przed nią, nie potrafi określić swych uczuć i dopuścić jej do siebie. W momencie, gdy dociera do niego, że od bardzo dawna Alice skradła jego serce, nabiera odwagi i decyduje się na wyznanie jej swych uczuć. Tylko że jej już w domu nie ma i nie będzie. Dziewczyna znudzona czekaniem postanowiła wyjechać na drugi koniec globu, by tam poszukać osoby, która odda jej swe serce. Nieświadoma uczuć swego przyjaciela, odjeżdża bez pożegnania.
 
To historia o dwójce przyjaciół którzy, mimo że się dobrze znają, nie potrafią dopuścić do siebie innej osoby. Tyczy to się w większości naszego głównego bohatera. Historia jest w gruncie nieskomplikowana. Zasiadając do niej, nie oczekujcie wielkich uniesień. Ma na celu rozluźnienie i uświadomienie czytelnikom, że czas ucieka, a cofnąć się nie da. Nie należy odkładać na później tego, co możemy zrobić dziś.

Narratorem w książce jest główny bohater Raul, podobnie jak i sam autor jest płci męskiej. I to się da odczuć, czytając tę książkę. Kobiece rozmyślania są bardziej skomplikowane i zakręcone. Tutaj przechodzimy wartko z jednej sytuacji na drugą, bez zbędnego rozwlekania, więc każdy indywidualnie będzie musiał stwierdzić, czy ten styl mu odpowiada. Czytając, można odczuć różnicę. U mnie wystąpił lekki zgrzyt między treścią, w której to Raul zaczyna swoją pierwszą pracę (odbierałam go jako młodego nastolatka), a gdy dochodziły dialogi które porównywałam ze zdjęciem mężczyzny na okładce, wydawał się on dużo starszy. I to też zostawiam waszej ocenie, bo może moja wyobraźnia za bardzo tego dnia pracowała ;-)

Pozycja ta skierowana jest raczej do młodszych czytelników, zarówno na treść, jak i bohaterów. Oczywiście nie zdradzę wam więcej treści, a możecie mi wierzyć, że życie Raula jeszcze się skomplikuje.

Dziękuję bardzo wydawnictwo Novae Res za możliwość przeczytania i do zobaczenia niedługo...


1. P O L E C A N E K O B I E T O M : PIĘKNY GRACZ
2. P O L E C A N E K O B I E T O M : KIEDY WRÓCĘ
3. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Smak szczęścia" Santa Montefiore
4. P O L E C A N E K O B I E T O M : Nora Roberts "Pokusa"
5. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Wszystkie chwyty dozwolone" Liz Fielding
P O L E C A N E K O B I E T O M : "Lato w Rzymie" Kate Hardy, Susanna Carr, Cathy Williams
7. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Spotkajmy się w Prowansji" Carole Mortimer, Catherine Spencer
8. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Pomyślne wiatry" Nora Roberts
9. POLECANE KOBIETOM: TO NIEMOŻLIWE
10. P O L E C A N E K O B I E T O M : Na pięciolinii słów Sara Damaziak
11.  P O L E C A N E K O B I E T O M : PIERŚCIONEK Z CYRKONIĄ 
12. P O L E C A N E K O B I E T O M : CÓRKA KWIACIARZA KAROLI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz